Plechové střechy
Plechové střešní krytiny v sobě spojují lehkost, nízké náklady, rychlou montáž a vysokou variabilitu barevné i tvarové škály. Naopak k jejich nevýhodám patří horší tepelně izolační vlastnosti, horší akumulační schopnosti a vysoký difúzní odpor. Plechové střechy mají také omezenou pochůznost.
Největší výhodou plechové krytiny je v každém případě nízká hmotnost (cca 7 kg/m2), což je zhruba desetkrát méně než u těžkých krytin. Z tohoto důvodu jsou plechové střešní krytiny ideální pro rekonstrukce starších objektů či do horských oblastí, kde střechu běžně zatěžuje velké množství sněhu. Dalšími klady jsou mechanická odolnost, rychlá a snadná montáž, nízká nasákavost, minimální nároky na údržbu a vysoká životnost.
Realizace nových střech zahrnuje více řemesel, proto nemůžeme použít jeden souhrnný název – například střechař (nejvýše tak stavebník), ale hovoříme o pracích tesařských, pokrývačských a klempířských, které podtrhnou výsledek, ochrání štíty, prostupy a úžlabí a svedou srážkovou vodu ze střechy. Jak často kontrolujete stav své střechy? Nebo se na ni alespoň letmo podíváte? Nezapomeňte, že pravidelnou kontrolou a drobnými opravami předejdete nákladnějším opravám. Ovšem někdy již není jiné cesty, než střechu radikálně rekonstruovat a nebo postavit zcela novou.
Stavební zákon č.183/2006 Sb., s účinností od 1. 1. 2007, nevyžaduje stavební povolení (či ohlášení stavby) a územní rozhodnutí při běžných rekonstrukcích střech, kdy se nemění půdorys domu, typ střechy, výška stavby, stabilita, nezasahujete do nosných konstrukcí, požární odolnost stavby a tedy nároky stavby na její okolí. Stavba střechy také nesmí ohrozit životní prostředí a zdraví osob a nesmí být změněn způsob užívání stavby.
Pouhá výměna střešní krytiny dokonce spadá dle §103 stavebního zákona mezi takzvané „udržovací práce.“ Ovšem jen v případě, že budova není kulturní památkou a jsou zde ještě další výjimky: pokud plánujete vytvořit z bývalé půdy obytné podkroví, je kvalifikováno jako změna užívání stavby či její části. Stejně tak jsou problematické změny v konstrukci krovu – jsou vnímány jako zásah do nosných konstrukcí stavby. Střešní okna směřující na pozemek souseda zase mohou být vnímána jako zásah do jeho práv. Vždy je proto lepší navštívit místně příslušný stavební úřad a zeptat se, zda potřebujete stavební povolení či bude stačit běžné ohlášení stavby. I poměrně přehledné zákony prostě zahrnují celou řadu výjimek a je velmi složité se v nich vyznat.
Střechy z plechu
Střecha dodává celé stavbě korunu, je završením celku, tečkou potvrzující nejen definitivní vzhled a typ, ale i funkčnost celé budovy. Plechová krytina v sobě spojuje lehkost, nízké náklady, rychlou montáž a vysokou variabilitu barevné škály, která přispívá k co nejlepšímu doladění s fasádou. Plech jako materiálový prvek, je v podstatě na každé existující střeše v podobě lemování okolo komínů, úžlabí, atd.
Výhody plechové střešní krytiny
Lehkost – pro svou nízkou hmotnost je plechová střešní krytina vhodná nejen na novostavby, ale také na rekonstruované střechy starších staveb, kterým příliš nezatěžuje krov a ten se pak často ani nemusí opravovat.
Bezúdržbovost – hladký povrch krytiny usnadňuje v zimě plynulé sjíždění sněhu ze střechy a v létě se na ní nedrží nečistoty.
Minimalizace budoucích komplikací – protože je střešní krytina dodávána v pásech až 8 metrů dlouhých, je oproti skládaným taškám výrazně snížen počet spár, které by mohly způsobovat problémy s vlhkostí.
Rychlá montáž – jednoduchá manipulace s krytinou díky její nízké váze, lze ji instalovat na běžný laťový rošt.
Ochrana proti korozi, různobarevnost a atraktivní vzhled – různé tvary a typy krytiny spolu s barvou, kterou je ocelový plech pokryt, zajišťují atraktivní vzhled a současně chrání ocelové jádro proti korozi.
Nízké náklady – většina plechových krytin je cenově dostupná, ušetříme přitom i díky rychlejší pokládce.
Typy plechových krytin
Plechová tašková krytina – Moderní plechová tašková střešní krytina vychází z požadavků na současnou architekturu a estetické nároky. Vzhledem připomíná klasické tašky, proto je nejčastěji používaným typem střešní krytiny na rodinných domech. Vyznačuje se vysokou užitnou hodnotou, lehkostí, ochranou proti korozi a rozmanitostí barev. Lze ji použít na střechy se sklonem od 8°.
Plechová drážková (falcovaná) krytina – Drážková (falcovaná) krytina se díky svému elegantnímu a nadčasovému vzhledu dobře přizpůsobí moderní architektuře i stylům 18. a 19. století. Použití drážkové krytiny je prakticky neomezené a je vhodná i pro střechy s menším sklonem. Nejčastěji je používána na střechy komerčních staveb a lze si vybrat z široké škály materiálů a barev.
Trapézové profily – jsou využívány především k zastřešení průmyslových hal, hospodářských objektů, ale i menších přístřešků. Při napojování a překládání plechů nedochází k netěsnostem a štěrbinám, čímž se zvyšuje funkčnost zastřešení nebo opláštění. Součástí trapézových profilů bývá i pojistná vodní drážka, která zabraňuje zatečení vody v bočním přeložení pásů. Na výběr je i celá řada doplňků, například prosvětlovací pásy stejného tvaru, jaký mají jednotlivé profily.
Plechové šablony – Tvarované plechové šablony mohou být alternativou například k falcovaným plechům, břidlicím, nebo k vláknocementovým šablonám. Díky širokému výběru z povrchových úprav a barev střecha působí efektně a hodí se do moderní i historické zástavby. Výhodou plechových šablon je možnost jejich použití u členitějších střech, kdy zůstává jen minimální odpad.
Povrchové úpravy plechových krytin
Vstupní materiál plechové krytiny se skládá z ochranné PVC folie, vrchního laku, 2-násobné vrstvy základního nátěru, 2-násobné vrstvy pasivace, 2-násobné vrstvy zinkového povlaku, ocelového plechu a antikondenzační vrstvy. Dlouhodobá funkčnost, která se počítá na více než půlstoletí, zaručuje mimo profesionální montáže kvalitního vstupního materiálu i aplikace doporučeného spojovacího, odvětrávacího, okapového a doplňkového sortimentu.
Plechová krytina má mimo jiných vrstev i oboustrannou pozinkovanou vrstvu. Právě zinek poskytuje korozní ochranu ocelovým materiálům tím, že se anodicky sám rozpouští. Při vystavení pozinkovaných materiálů účinkům vody a vlhkosti, bez přístupu cirkulace vzduchu v těsných prostorách se rychlost koroze zinku podstatně zvyšuje. To výrazně ovlivňuje rozpouštění zinku v daném místě styku a jeho následný úbytek až do úplného spotřebování zinku, což je živná půda pro tvorbu korozních produktů a počátek koroze ocele, která se projevuje tvorbou červených korozních zplodin-červená rez.
Moderní plechové krytiny jsou na horní straně opatřeny povrchovými úpravami. Obecně pro všechny platí, že díky nim jsou střechy odolné vůči mechanickému poškození a úspěšně čelí vnějším vlivům, jako je např. UV záření, extrémní teploty či znečištění ovzduší. Ochranná vrstva spolu s ocelovým jádrem dodává plechovým krytinám odolnost a pevnost, atraktivní vzhled a dlouhou funkčnost. Povrchové úpravy ocelových krytin nesou názvy Classic, Premium Mat, Elite a Durafrost a liší se od sebe vlastnostmi, schopností odolávat vnějším vlivům (tedy životností) a s tím související zárukou.
Střechy s povrchovou úpravou Premium mají líbivý matný povrch se sníženým stupněm lesku. Vyznačují se vysokou barevnou stabilitou. Díky ní krytina výborně vypadá po mnoho let, nevybledne a nevyšisuje – a to jak v běžném, tak v agresivním prostředí, například v městských průmyslových aglomeracích. Velmi dobře odolává korozi, a to i v průmyslovém prostředí, nebo v prostředí s vysokým obsahem soli, což odpovídá zařazení do korozivní třídy RC4. Vyznačuje se též vysokou ochranou proti mechanickému poškození: oproti klasickým materiálům je o 25 % odolnější k poškrábání.
Mezi největší výhody plechové střešní krytiny patří její nízká hmotnost a možnost velmi rychlé aplikace na střechu. Právě nízká hmotnost, která je přibližně 10-krát nižší než u tzv. těžkých krytin, předurčuje plechové krytiny na rekonstrukce starších objektů, kde, kvůli pokročilému věku stavby a tím i celého krovu, si nemůže investor dovolit použít těžké krytiny.
Největší nevýhodou plechových krytin není žádná z jejich vlastností, ale samotné předsudky. Plech jako progresivní moderní materiál budí u potenciálních investorů nedůvěru. Nejčastější obavou je zvýšená hlučnost plechové střešní krytiny oproti jiným v případě deštivého počasí. Je tu však jeden podstatný fakt, který, ať už je pravda o zvýšené hlučnosti jakákoliv, mění tuto otázku na nepodstatnou. Každé obývané podkroví je totiž zateplené a tepelná izolace má mimo termických i zvukově izolační vlastnosti, které samotné brání přístupu případného zvýšeného hluku.
Montáž sněhových zábran – obzvláště ve výše položených lokalitách je třeba opatřit střechy ochranou proti sněhu. Sněhové zábrany je vhodné kotvit pro vyšší účinnost a odolnost do krokví, nikoli do latí. Přitom je nekotvíme skrz střešní krytinu a používáme kvalitní kotvící materiál, nikoli třeba nýtovací hřebíky. Se znesnadněním skluzu větší masy sněhu naráz však počítají už i prolisy plechových šablon.
Plechové střechy – čištění a nátěry
Čištění a nátěry střech, renovační údržba a jejich servisní údržba je díky moderní době a nově vyráběným materiálů je čím dál specifičtější obor s důrazem na odborně prováděcí znalosti Střešních povrchů a materiálového znalectví prováděcí a realizační firmy Fasádní Servis®. Na základě této skutečnosti je naše firma prostřednictvím zástupců vedení firmy absolventem středoškolských řemeslných oborů, studia vysoké školy, odborně-realizačních školení u výrobců a odborných institucí včetně školení u specializovaných výrobců a dodavatelů v rámci České republiky, Evropy, Velké Británie a USA.
Čištění a nátěry střech a renovační údržba střešních povrchů jde ruku v ruce s filozofií a založením podnikání a firmy Fasádní Servis® od roku 2005 v České Republice. Naše praxe započala již kolem roku 1998 ve České republice. Naše firma hojně využívá svých mezinárodních kontaktů a zkušeností v oblasti výškových prací a odborné údržby střech a střešních povrchů a úspěšně je přenáší do České a Slovenské republiky včetně Rakouska a Německa, kde jsou zastoupeni také naši významní dlouhodobí zákazníci služeb dle našich interních směrnic a odborné licence a certifikace společnosti IICRC jako řádný člen Cechu Malířů ČR.
I v případě straších střech můžeme dosáhnout prodloužení jejich plné funkčnosti. Pokud je v pořádku krov, měli bychom se zaměřit na střešní krytinu (pokud je třeba, vyměníme vadné a poškozené prvky, podmázneme hřebenáče a podobně) a klempířské prvky (oplechování střechy a prostupů, izolace střešních oken, okapy).
Renovační údržba plechové střešní krytiny se provádí vyčištěním a odmaštěním povrchu plechové krytiny, poté je třeba provést lokální opravy a renovace se ukončuje nátěrem střechy k tomu určenými barvami. Tento postup nás nečeká v až tolik radikální formě, pokud plechovou střechu z pozinku natíráme pravidelně.
Povrch krytiny zbavujeme nečistot, prachu, mastnoty, sazí a případně i starých a nepřilnavých nátěrů. Čištění se provádí manuálně (ocelový kartáč, špachtle, brusný papír), nebo pomocí elektronářadí a speciálního kartáče a nakonec si můžeme pomoci vysokým tlakem vody nebo horkovodní párou. Kromě samotné plechové krytiny se věnujeme i dalším klempířským prvkům včetně okapů. Výběr barev přizpůsobíme tak, aby ladily, přičemž ideální je stejný odstín pro střechu i ostatní klempířské prvky.
Jako první nátěr, aplikuje se nejprve základová barva. Teprve po zaschnutí základního nátěru se aplikuje finální odstín. Nejlepší je provádět nátěr technologií airless spraying – barva pronikne díky sprejování všude, kam má a její rozložení je rovnoměrné. většinou je třeba provádět nástřik barvy 2 x v tenčích vrstvách. Nátěry střech se provádějí zhruba od dubna do října, kdy venkovní teploty zpravidla neklesají pod +5 stupňů celsia.